Kranj, 20. 6. 2011
Skupina Jelovica si prizadeva, da bi v Sloveniji, ki je z gozdom izredno bogata država, prepoznali pomen lesnopredelovalne panoge, kjer po njihovih ocenah danes na nacionalnem nivoju izgubljamo prek 300 milijonov evrov letne dodane vrednosti. »Majhnost družb in razdrobljenost panoge, ki je v večjem delu izvozno usmerjena na velika tuja tržišča, predstavlja določeno oviro za uspešen nastop na tujih trgih. V
Skupini Jelovica, ki je v prvi vrsti zapisana okolju prijazni, tako imenovani
zeleni industriji, smo se zato odločili, da poskušamo konsolidirati del slovenske, izvozno usmerjene lesne panoge, saj menimo, da neaktivnost, ki smo ji priča, vodi v nadaljnje propadanje slovenskih družb in delovnih mest« je ob tem povedal predsednik upravnega odbora Skupine Jelovica, Gregor Benčina.
Slovenska lesnopredelovalna industrija je v zadnjih dveh letih izgubila skoraj polovico vseh delovnih mest, žal pa smo še danes priča tedenskim novicam o propadu kakšnega lesnopredelovalnega podjetja. Slovenija je tretja najbolj gozdnata dežela v Evropi, kar bi nam moralo predstavljati določeno surovinsko konkurenčno prednost, zato je nerazumno, da nam domača, večinoma izvozno usmerjena podjetja iz te panoge propadajo eden za drugim, je dejal Benčina.

Družba
Lesna iz Slovenj Gradca, ki je trenutno v posredni lasti družbe Prevent Global v stečaju, danes predstavlja eno zadnjih samostojnih tovarn ivernih plošč v tem delu Evrope. Zadnja leta se zaradi izgube trga nahaja v precej težki situaciji, ob tem pa se je zgodil še stečaj njihovega lastnika, kar dodatno otežuje poslovanje družbe v že tako težkih razmerah. Družba, ki že tri leta zaporedoma posluje negativno, potrebuje nova sredstva in nov zagon, kar naj bi jim prinesel novi lastnik.
»Danes smo na Prevent Global v stečaju posredovali ponudbo za nakup večinskega deleža v Lesni, s čimer želimo pokazati, da v slovenski lesni panogi vidimo perspektivo« je povedal prvi mož Jelovice Gregor Benčina ter ob tem dodal, da pričakuje, da bo takšen korak s kakšnim izmed ukrepov pomoči podprla tudi vlada ter, da se bodo temu s konkretnimi ukrepi pridružile tudi banke, saj je po njegovem mnenju to edina možnost, da bo ta družba s svojo dejavnostjo in zaposlenimi ostala na Koroškem.

Družbi imata delno komplementarni proizvodni program in se tako na prenekaterem področju dopolnjujeta, ob tem pa v Jelovici vidijo tudi možnost, da bi na lokaciji Lesne po vzoru tujih centrov nastal pravi lesnopredelovalni center, kjer bi v Sloveniji končno vzpostavili tako imenovano lesno verigo od drevesa do izdelka.
»Združevanja in optimizacije so nujno potrebna tudi v lesnopredelovalni panogi, ki je bila zadnja leta vedno bolj zapostavljena. Panoga potrebuje nov razvoj in zagon, saj bomo le tako lahko nadoknadili vse izpade in uspešno nastopali na tujih tržiščih, zato se bomo v Skupini Jelovica tudi nadalje prizadevali za nova povezovanja, kot tudi za potrebne vzpodbude panoge s strani države, ki se mora zavedati pomena in gospodarske priložnosti povezane z gozdovi in lesom,» je ob koncu dodal predsednik Skupine Jelovica Gregor Benčina, ter za prihodnje dni na to temo napovedal tudi tiskovno konferenco, kjer bodo predstavili podrobnosti in njihovo videnje razvoja lesnopredelovalne panoge.